Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Centrum Usług Społecznych w Goleniowie
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Karta Dużej Rodziny

Formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalania prawa do Karty Dużej Rodziny udostępnia Ośrodek Pomocy Społecznej w Goleniowie Dział Świadczeń Rodzinnych ul. Pocztowa 13, Wejście B – wejście od strony podwórza, pokój 09 Biuro Obsługi Interesanta (BOI) w godzinach:

poniedziałek-piątek od godziny 7.30 do 15.30

Dodatkowych informacji na temat Karty Dużej rodziny można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dziale Świadczeń Rodzinnych, ul. Pocztowa 13 w Goleniowie pokój: 09 – wejście B lub pod numerem telefonu 91 46 94 202 w godzinach urzędowania instytucji.

Poniżej znajduje się lista spraw, które można załatwić drogą elektroniczną:

Sprawę można załatwić elektronicznie poprzez portal internetowy: empatia.mpips.gov.pl

Sprawę można załatwić elektronicznie poprzez portal internetowy: epuap.gov.pl

Ponadto wniosek można przesyłać za pośrednictwem Poczty Polskiej – na adres:

Ośrodek Pomocy Społecznej
Dział Świadczeń Rodzinnych
ul. Pocztowa 13
72-100 Goleniów

W przypadku wybrania takiej formy kontaktu, pracownik urzędu telefonicznie lub mailowo poinformuje o brakujących dokumentach. W celu ułatwienia kontaktu, prosimy o uzupełnienie numeru telefonu oraz adresu e-mail we wniosku.

Departament Polityki Rodzinnej przypomina, że Aplikacja mKDR została zamknięta z końcem czerwca 2021 r. Osoby, którym przyznano prawo do KDR i posiadające ważny polski dowód osobisty w przypadku dorosłej osoby oraz posiadające mLegitymację szkolną w przypadku dziecka mogą od 9 czerwca 2021 r. wyświetlać KDR w bezpośredniej aplikacji mObywatel. Aplikację można pobrać z Google Play lub App Store. Rodzice i małżonkowie rodziców mogą wyświetlać w niej również Karty pozostałych członków rodziny. Aplikacja mObywatel pozwala na przekierowanie użytkowników na portal Emp@tia, gdzie znajduje się mapa partnerów KDR wraz z lokalizacjamii opisem zniżek. Członkowie rodzin wielodzietnych niezmiennie mogą korzystać z tradycyjnych (plastikowych) KDR. Szczególowe informacje na temat KDR w aplikacji mObywatel znajdują się na stronie MRiPS www.gov.pl/web/rodzina/aplikacja-mkdr. 

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1348, z późn. zm.) Karta jest środkiem identyfikującym członka rodziny wielodzietnej, poświadczającym prawo członka rodziny wielodzietnej do uprawnień ustalonych w trybie określonym w niniejszej ustawie lub przyznanych na podstawie przepisów odrębnych:

  1. wydawanym w formie dokumentu z tworzywa sztucznego, zwanym dalej „kartą tradycyjną”, lub
  2. realizowanym przy użyciu oprogramowania dedykowanego dla urządzeń mobilnych, udostępnionego przez ministra właściwego do spraw rodziny, zawierającego usługi ułatwiające korzystanie z przyznanych uprawnień, zwanych dalej „kartą elektroniczną”.

Uprawnienia przysługujące osobom posiadającym ważną Kartę polegają na przyznaniu korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności.
Kartę przyznaje wójt/burmistrz/prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.

Prawo do posiadania Karty przysługuje dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej spełnia wymagania, o których mowa w ust. 2b. Prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku:

  • w wieku do ukończenia 18. roku życia,
  • w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się, w:
    • szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
    • szkole wyższej - do dnia 30 września roku - w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 4 pkt 4. legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18. roku życia – na okres ważności orzeczenia

 

Członkami rodziny wielodzietnej są:

  1. rodzic (rodzice) – przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzące rodzinny dom dziecka
  2. małżonek rodzica
  3. dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 

Prawo do posiadania Karty nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci.

Prawo do posiadania Karty nie przysługuje rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie istotna zmiana w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2017r. Poz. 1832, z późn. zm.) – od tego dnia o przyznanie Karty Dużej Rodziny mogą ubiegać się nie tylko członkowie rodzin, w których w chwili składania wniosku co najmniej troje dzieci spełnia warunki ustawy, ale również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.inn. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. KDR wspiera budżety rodzin wielodzietnych oraz ułatwia dostęp do dóbr i usług. Sprawdź gdzie skorzystasz z KDR. Link do mapy z partnerami KDR oraz opisem zniżek znajduje się pod artykułem.
Wyszukiwanie partnerów KDR

Oświadczenie zawarte we wniosku oraz oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: ”Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do posiadania Karty, zmian danych zawartych w Karcie lub zmiany miejsca zamieszkania członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym wójta, który przyznał Kartę.

Wniosek o przyznanie KDR można pobrać i złożyć osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Goleniowie w Dziale Świadczeń Rodzinnych (pokój 09 -Biuro Obsługi Interesanta) w godzinach urzędowania tj. od 7.30 do 15.30 od poniedziałku do piątku, ze strony internetowej OPS w Goleniowie w zakładce wnioski Karta Dużej Rodziny bądź ze strony ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej:
Wniosek o przyznanie KDR

Informacje telefoniczne udzielane są pod numerem tel. (091) 46 94 202.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Administrator serwisu 17-06-2021 10:25
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Joanna Łyszyk 17-06-2021
Ostatnia aktualizacja: Joanna Łyszyk 20-07-2021 13:09